Chiptuning Mazda · e-Skyactiv-G 122 CP · M Hybrid

Remapare Mazda e-Skyactiv-G 122 CP
AMC Motorsport Brasov

Eliminarea limitarilor software de fabrica pe generatia a 4-a Mazda SkyActiv-G cu sistem M Hybrid 24V. Acelasi bloc motor PE-VPS 2.0, dar cu un set complex de restrictii software pe mai multe niveluri — de la modelul de cuplu si clapeta de acceleratie, pana la avansul de aprindere si strategia MHEV. Software-ul AMC Motorsport adreseaza fiecare harta individual.

Mazda 3 BP (2019+) Mazda CX-30 CX-5 Gen2 Facelift
1.799 RON

Testare Dyno inainte si dupa remapare inclusa in pret

Hardware practic identic, diferenta e in proportie foarte mare software

Diferenta dintre varianta de 122 CP si cea de 150 CP este in proportie foarte mare software — dar nu e chiar „identic 100%”. Baza hardware este practic aceeasi: motor 2.0L cu injectie directa, compresie mare (~13:1), ECU Denso sau Mitsubishi, sistem mild-hybrid MHEV. Nu exista diferente mecanice majore (pistoane, axe, chiulasa), iar cuplul declarat este foarte apropiat (~213 Nm). Aceasta explica de ce platforma raspunde foarte bine la remapping.

Restrictiile software — un set complex, nu o singura limitare

Spre deosebire de o simpla restrictie de clapeta, Mazda aplica pe varianta de 122 CP un set de limitari pe mai multe niveluri simultan:

Limitare de cuplu (torque model) — varianta 122 CP are limitari pe Driver Demand si pe Torque Request vs RPM. ECU „taie” cererea de cuplu mai ales intre 2.500–4.500 rpm si in trepte superioare. Practic: motorul poate produce mai mult, dar ECU nu ii permite.

Limitare clapeta acceleratie (throttle mapping) — pe 122 CP deschiderea este mai lenta si mai limitata; pe 150 CP map-ul este mai agresiv. Senzatia reala: 122 = „lenes”, 150 = „respira mai bine”.

Limitare avans aprindere (ignition timing) — varianta 122 CP are avans mai conservator, iar 150 CP are avans optimizat pentru putere. Mazda merge pe siguranta si emisii la 122.

Limitare load / airflow — ECU limiteaza air mass request, ceea ce reduce indirect puterea. Nu este o restrictie mecanica de admisie, ci pur software.

Limitare turatie utila (power delivery) — diferenta apare mai ales peste 4.000 rpm: varianta 122 CP „moare” mai devreme, pe cand 150 CP continua sa traga.

Strategie MHEV + consum — varianta 150 CP gestioneaza mai eficient load-ul si poate activa mai des strategii de eficienta prin sistemul mild hybrid.

Prin remapping-ul ECU, adresam fiecare dintre aceste harti individual — eliminam limitarile de cuplu, recalibram avansul de aprindere, optimizam deschiderea clapetei, recalculam airflow-ul si coordonam totul cu sistemul MHEV.

Ce aduce M Hybrid la tuning

Sistemul M Hybrid 24V introduce un strat suplimentar de complexitate la remapping. ISG (Integrated Starter Generator) nu doar porneste motorul si recupereaza energie — el furnizeaza cuplu suplimentar la pornire si acceleratii blande, iar ECU gestioneaza simultan motorul termic si ISG.

ISG (Integrated Starter Generator) — inlocuieste alternatorul clasic si demarorul. Recupereaza energie cinetica la decelerare, stocheaza in bateria Li-ion 24V / 600 kJ si asista motorul la pornire si accelerare.

Schimbari de viteza mai line — ECU ajusteaza turatia motorului prin ISG la schimbarile de treapta, oferind un feeling mai fluid cu transmisia manuala.

Coordonare necesara la remapping — hartile ISG de cuplu trebuie corelate cu noua mapare termica, altfel asistenta mild hybrid la joasa sarcina poate fi afectata. Un tuner competent integreaza ambele sisteme.
AMC Motorsport modifica e-Skyactiv-G din 2023. Experienta noastra pe Gen 3 (120 CP) — peste 300 de exemplare — ne-a oferit o baza solida pentru abordarea sistemului M Hybrid din Gen 4. Fiecare proiect este validat individual pe standul Dyno.
Atentie — protectie anti-tuning pe seria de sasiu peste 400.000

Mazda a implementat o protectie hardware/software noua pe exemplarele cu numar de sasiu peste 400.000. Pe aceste vehicule, citirea si scrierea ECU sunt blocate — nicio metoda de acces OBD sau bench disponibila in prezent nu reuseste sa depaseasca aceasta protectie.

La AMC Motorsport lucram activ la identificarea unei solutii. Datorita complexitatii tehnice ridicate, nu exista un ETA confirmat. Daca ai un Mazda 3 Gen 4 din aceasta serie, te rugam sa ne contactezi — te vom notifica de indata ce o solutie validata devine disponibila.

Cum verifici seria de sasiu: numarul VIN se gaseste pe pragul usii soferului, pe parbriz (coltul stanga-jos) sau in documentele vehiculului. Cifrele 10–17 din VIN reprezinta numarul de productie.

Specificatii tehnice — e-Skyactiv-G 2.0 122 CP (Gen 4 BP)

ParametruValoare
Denumire comercialae-Skyactiv-G 2.0 / Skyactiv-G 2.0 M-Hybrid
Cilindree1.998 cc (4 cilindri inline)
Raport compresie13,0:1 (usor redus fata de Gen 3 EU)
Putere maxima motor termic90 kW / 122 PS @ 6.000 rpm
Cuplu maxim213 Nm @ 4.000 rpm
Sistem mild hybridMazda M Hybrid — 24V ISG (belt-driven)
Baterie mild hybridLi-ion 24V / 600 kJ
Functie ISGRecuperare energie decelerare + asistenta pornire/accelerare
DistributieDOHC, VVT, lant
InjectieDirecta GDI
ECUDenso sau Mitsubishi (functie de an) — vezi mai jos cum identifici varianta
Consum WLTP (manual)5,5 L/100 km (vs 6,0 la Skyactiv-G 122 pre-2021)
Autoturisme aplicabileMazda 3 BP, Mazda CX-30, CX-5 Gen2 facelift
Ani productie Gen4 Mazda32019 – prezent
Cum identifici varianta ECU de pe masina ta?
Codul ECU se gaseste de regula pe eticheta calculatorului motor. O modalitate usoara de identificare:

Mitsubishi: coduri care incep cu PAH9 sau PAJ8
Denso: coduri care incep cu PAJ1 sau PAJ9

Rezultatele remaparii — 145 pana la 165 CP

Complexitatea suplimentara a sistemului M Hybrid influenteaza plaja de rezultate. Software-ul AMC Motorsport necesita acces experimentat la parametrii ISG pentru a asigura ca sistemul mild hybrid ramane functional si ca asistenta la cuplu este corect corelata cu noua mapare termica.

Integrarea ISG

ECU gestioneaza simultan motorul termic si ISG. Remapping-ul trebuie sa tina cont de interactiunea acestor sisteme — mai ales la cuplul de joasa sarcina unde ISG contribuie activ. Un tuner fara experienta pe M Hybrid poate dezactiva sau dezechilibra asistenta electrica.

Varianta ECU

Ca si pe Gen 3, e-Skyactiv-G vine cu ECU Denso sau Mitsubishi, cu parametrizari din fabrica diferite. Complexitatea ISG adauga un strat suplimentar — accesul la hartile de management ISG este esential pentru un remapping complet.

Combustibil

Raportul de compresie de 13,0:1 (vs 14,0:1 pe Gen 3) ofera o marja usor mai mare, dar recomandarea ramane aceeasi: minim 95 RON, optim 98 RON. Cifra octanica superioara permite avansuri de aprindere mai agresive si implicit mai multa putere.

Maturitatea platformei

Generatia a 4-a este mai recenta, iar accesul OBD pentru tuning este in curs de maturizare. Pe masura ce tool-urile specializate evolueaza, potentialul maxim creste — motiv pentru care rezultatele variaza in functie de anul de fabricatie si versiunea software ECU.

ConfiguratiePutereCupluObservatii
Stock (fabrica)122 PS / 90 kW213 NmISG activ, restrictii software multiple
Stage 1 — remapat145–165 PS220–233 NmHardware stock, benzina 95–98 RON, validat individual pe Dyno
Fiecare proiect este validat pe Dyno. Nu estimam, ci masuram. Graficul comparativ Stock vs Stage 1, cu valorile reale la volant, ramane documentul final al fiecarei lucrari. Sistemul M Hybrid este verificat functional post-remapare.

Procesul AMC Motorsport — 5 etape

Fiecare proiect Mazda e-Skyactiv-G urmeaza acelasi flux de lucru validat pe sute de vehicule. Nu aplicam fisiere generice — calibram individual, masuram si confirmam rezultatele pe Dyno. Pe Gen 4, verificam suplimentar functionalitatea sistemului M Hybrid.

1

Diagnoza initiala

Scanare completa ECU — verificam ca nu exista erori active sau istorice, inclusiv statusul sistemului M Hybrid si bateria 24V.

2

Run Dyno stock

Masuram puterea si cuplul real la volant in configuratie originala. Graficul devine baza de referinta.

3

Backup fisier original

Citim si salvam fisierul ECU original. Clientul poate reveni oricand la stock — procedura e rapida si gratuita.

4

Scriere fisier optimizat

Scriem fisierul modificat. Limitarile software sunt eliminate, hartile recalibrate, ISG coordonat cu noua mapare.

5

Run Dyno validare

Rerulam pe Dyno — masuram castigul real, verificam comportamentul motorului si functionalitatea M Hybrid. Graficul comparativ Stock vs Stage 1 confirma rezultatele.

Tot ce trebuie sa stii despre remaparea e-Skyactiv-G 122 CP

Sistemul M Hybrid ramane functional dupa remapare?

+

Da. Remapping-ul profesional tine cont de interactiunea motor termic + ISG. Hartile de management ISG sunt corelate cu noua mapare termica, astfel incat asistenta la pornire/accelerare, recuperarea de energie la decelerare si functia start-stop raman active.

De ce rezultatele sunt mai mici decat pe varianta de 120 CP (Gen 3)?

+

Gen 4 adauga complexitate prin sistemul M Hybrid — ECU gestioneaza simultan motorul termic si ISG. Accesul la hartile ISG este esential, iar platforma este mai recenta, ceea ce inseamna ca tool-urile de tuning sunt in continua evolutie. Pe masura ce accesul se maturizeaza, potentialul maxim creste.

Este reversibila remaparea?

+

Da, 100%. Salvam fisierul ECU original inainte de orice interventie. Revenirea la configuratia stock se face in cateva minute, fara costuri suplimentare. Sistemul M Hybrid revine la parametrii originali.

Ce combustibil trebuie sa folosesc dupa remapare?

+

Minim 95 RON. Pentru rezultate optime, recomandam 98 RON. Desi raportul de compresie de 13,0:1 este usor mai permisiv decat 14,0:1 de pe Gen 3, un combustibil cu cifra octanica superioara permite optimizari mai agresive la avansul de aprindere.

Masina mea are sasiu peste 400.000 — se poate face remapare?

+

Mazda a implementat o protectie hardware/software noua pe exemplarele cu numar de sasiu peste 400.000, care blocheaza citirea si scrierea ECU prin OBD sau bench. La AMC Motorsport lucram activ la identificarea unei solutii pentru aceasta generatie de protectie. Daca ai un Mazda 3 Gen 4 din aceasta serie, te rugam sa ne contactezi — te vom notifica de indata ce o solutie validata devine disponibila.